Nesër nis vaknisimi në SHBA/ Të parët përfitojnë të moshuarit

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Nesër nis vaknisimi  në SHBA/ Të parët përfitojnë të moshuarit

NESER NIS VAKSINIMI NE SHBA

 

Nga nesër në Shtetet e Bashkuara të Amerikës  do të shperndahet vaksina e parë  Pfzer/Biontech kundër koronavirusit. Sipas autoriteteve fillimish do në shpërndahen rreth 3 milionë doza në gati 150 qendra shendetesore .

 

Advertisement

Punonjësit e shëndetësisë dhe të moshuarit në institucionet e azilit pritet të jenë përfituesit kryesorë në raundin e parë të vaksinimit.

 

Gjashtë vende deri tani, Britania, Bahreini, Kanadaja, Arabia Saudite , meksika dhe Shtetet e Bashkuara  kanë filluar, ose planifikojnë të fillojnë vaksinimin me vaksinën e prodhuara nga kompania Pfizer /BioNTech.

 

Advertisement

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Ilaçeve dha autorizimin për përdorimin emergjent të vaksinës,që ka demonstruar të jetë 95% e efektshme në parandalimin e sëmundjes.

 

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy