Pas Europës Perëndimore, përmbytet Kina! 12 të vdekur dhe mijëra persona të evakuuar

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rreth 12 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet masive në Kinën qendrore, të shkaktuara nga reshjet  e shiut. Ndërkohë, më shumë se 100 mijë njerëz janë evakuuar nga shtëpitë e tyre.

Disa qytete në provincën Henan, përfshirë dhe kryeqytetin e tij provincial Zhengzhou janë prekur nga këto përmbytje.

Advertisement

Presidenti Xi Jinping deklaroi këtë të mërkurë se situata e parandalimit të përmbytjeve ishte në një “fazë kritike”.

Autoritetet lokale e quajtën këtë situatë, ngjarje që ndodh “një herë në 100 vjet”.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy