Perla e Dritëro Agollit: Majtas dreqër, djathtas djaj!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Patriarku i madh i letrave shqipe Dritëro Agolli është më aktual se kurrë me poezitë-perla të tij që i rezistojnë kohës.

Edhe sot që nuk është më fizikisht mes nesh, Agolli i madh vijon të jetë prezent me kryeveprat e tij.

Majtas dreqër, djathtas djaj!

Me gjurmon dikush patjeter

Advertisement

Dhe vertet s’di nga t’ia mbaj;

Majtas vrap me dalin dreqer,

Djathtas vijne e presin djaj.

Advertisement

Nga dollapi nxjerr nje pjeper,

Thela-thela nis ta caj:

Gjysme e pjeprit plot me dreqer,

Gjysma tjeter mbushur djaj.

Advertisement

Mpreh nje laps e hap nje leter,

Syte e mi nga letra s’ndaj:

Siper letres shtrihen dreqer,

Advertisement

Permbi lapsin hipen djaj.

Ku te futem, s’gjej vend tjeter,

Ku te qesh e ku te qaj?

Advertisement

Majtas vrap me dalin dreqer,

Djathtas vijne e presin djaj…

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy