Përplaset dhe merr flakë autobusi në Bullgari, vdesin 46 persona, kryesisht turistë nga Maqedonia e Veriut

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Përplaset dhe merr flakë autobusi në Bullgari, vdesin 46 persona, kryesisht turistë nga Maqedonia e Veriut

Të paktën 46 persona, shumica prej të cilëve turistë nga Maqedonia e Veriut, humbën jetën pasi një autobus u përplas dhe u përfshi nga flakët në një autostradë në Bullgarinë perëndimore.

Sipas zyrtarëve vendas, ngjarja ka ndodhur sot rreth orës 02:00 në një autostradë 40 kilometra në jug të kryeqytetit Sofje.

Kreu i shërbimit të kontrollit të fatkeqësive të vendit, Nikolay Nikolov, tha për mediat se “45 ose 46 njerëz humbën jetën” në aksident ndërsa 7 pasagjerë u shpëtuan dhe u evakuuan në një spital në kryeqytet.

Ende nuk është përcaktuar shkaku i aksidentit në këtë fazë. Sipas kanalit BTV, në automjetin, i cili kishte ardhur nga Stambolli dhe ishte nisur për në Shkup, ndodheshin 12 fëmijë.

Advertisement

“Kjo është një tragjedi. Ne nuk e dimë nëse të gjitha viktimat janë nga Maqedonia e Veriut, por supozojmë se është e tillë sepse autobusi është i regjistruar në vend”, tha kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev në një intervistë për Nova TV. Kryeministri shtoi se viktimat po ktheheshin nga një ekskursion, dhe janë pothuajse të gjithë në moshë të re.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy