Portugali/ “Vaksina AstraZeneca preferohet vetëm për ata nën 65 vjeç”

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ministria e Shëndetësisë e Portugalisë deklaroi të hënën se vaksina AstraZeneca preferohet të përdoret për moshat nën-65 vjeç.

Ky vend bëhet i fundit evropian që ka shprehur rezerva lidhur me efikasitetin tek të moshuarit.

Grupi i parë i vaksinave AstraZeneca mbërriti të dielën, duke numëruar 42,300 doza.

Deri më tani, Ministria theksoi se Portugalia ka marrë më pak se 390 mijë doza të vaksinës Pfizer/BioNTech dhe 19,200 doza të Moderna.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy