Pse Turqia, Rusia, Kina dhe Pakistani janë “shokë” me talebanët

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Pse Turqia, Rusia, Kina dhe Pakistani janë “shokë” me talebanët

Me tolerancën e Kinës dhe Rusisë duket se po formohet një aleancë e re- një lloj aleance mbi doktrinën e politikës islame. Turqia dhe Azerbajxhani, Pakistani dhe Afganistani, Arabia Saudite, Katari dhe Irani, e kanë shprehur në mënyrë të qartë se kërkojnë të luajnë një “rol” të rëndësishëm në zhvillimet e Lindjes së Mesme dhe më gjerë, shkruan newsbomb.gr

Në një mënyrë të çuditshme, Pekini dhe Moska po lëvizin në një drejtim krejtësisht të ndryshëm nga SHBA-ja dhe BE-ja.  Në fakt, ata kanë lënë të hapur mundësinë e njohjes së regjimit të ri dhe bashkëpunim diplomatik dhe ekonomik me talebanët, në këmbim të marrëdhënieve të mira fqinjësore.

A është kjo një aleancë që synon të nxjerrë jashtë loje SHBA –në?

SHBA duket se po përjeton të njëjtën situatë si në luftën e Vietnamit, pasi ata nxituan të largohen nga një zonë në të cilën kishin investuar miliona dollarë. Megjithatë, një ditë pas rënies së qeverisë afgane, i dërguari special i presidentet rus në Afgansitan, tha se Rusia nuk i konsideron talebanët një kërcënim për Azinë Qendrore.

Advertisement

Rusia është në kontakt të vazhdueshëm me zyrtarët talebanë përmes ambasadës së saj në Kabul, tha Zambir Kabulov për Reuters gjatë një bisedë telefonike. Kontaktet filluan kur talebanët vendosën roje në ambasadën ruse pasi pushtuan Kabulin.

“Situata është e qetë dhe nuk ka pasur incidente.” Talebanët erdhën dhe vendosën roje për të mbrojtur  ambasadën, “tha Kabulov. “Ambasada jonë do të mbetet në kontakt të vazhdueshëm me përfaqësues të autorizuar të udhëheqjes  talebanë për të siguruar mbrojtjen e ambasadës tonë, tha ai.

Përveç kësaj, Kabulov tha se udhëheqja talebane ka treguar prej kohësh se është më mirëkuptuese sesa “qeveria kukull” e mëparshme e Afganistanit, duke vënë në dukje se Rusia është gati për çdo ndryshim dhe se shpreson një zhvillim më të favorshëm për qeverinë dhe aleatët e saj.

Kabulov vuri në dukje gjithashtu se talebanët po respektojnë marrëveshjet e sigurisë të ambasadës ruse dhe ambasadave të Azisë Qendrore në Kabul.Për momentin, talebanët po respektojnë sigurinë e ambasadës sonë dhe aleatëve tanë në Azinë Qendrore, “tha ai.

Advertisement

Së fundmi, sipas një deklaratë të Ministrisë së  Jashtme ruse, ata shpresojnë se Afganistani do të respektojë të drejtat themelore të njeriut. Në të njëjtën kohë, Pekini “respekton të drejtën e popullit afgan për të vendosur vetë për fatin dhe të ardhmen e tyre”, u tha gazetarëve zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme kineze Hua Chunying.

Ajo shtoi se ambasada kineze në Kabul “vazhdon të funksionojë normalisht”. Kina, cila ndahet nga një kufi prej 76 kilometrash me Afganistanin, në një deklaratë ditën e djeshme tha se dëshiron të ketë “marrëdhënie miqësore” me talebanët.

Roli i Erdoganit dhe islamizmi politik

Sigurisht, Tayip Erdogan gjithashtu luan një rol kyç në zhvillimet në Afganistan. Pasi talebanët morën pushtetin, ai tha se do të garantonte stabilitetin, duke përmendur aleancën e vendit të tij me Pakistanin, të cilët talebanët i detyrohen shumë.

Advertisement

“Ne do të bëjmë çdo përpjekje për stabilitetin në rajon dhe në Afganistan,” tha ai, ndërsa e përshkroi rolin e Pakistanit si jetik.

Në fakt, disa orë më vonë, pasi u evakuuan ambasadat perëndimore dhe u krijua një “urë ajrore” për të riatdhesuar diplomatët, qytetarët dhe bashkëpunëtorët, Ankaraja njoftoi se ambasada turke në Kabul nuk do të mbyllej.

Gjithashtu është e ditur  prej muajsh  se qeveria turke ka shprehur synimin e saj për të vendosur trupat e saj në aeroportin  e Kabulit.(ABC)

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy