Rritja e rasteve me Covid, Belgjika shtrëngon masat

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Rritja e rasteve me Covid, Belgjika shtrëngon masat

Belgjika ka shtrënguar masat kundër koronavirusit pasi rastet me Covid-19 janë rritur në të gjithë vendin.

Masat përfshijnë mbajtjen e maskave për të gjithë qytetarët në ambiente të mbyllura si kafene dhe restorante. Puna nga shtëpia gjithashtu do të bëhet e detyrueshme deri në festat e fundvitit.

“Nëse duam të shmangim një bllokim tjetër, duhet të tregojmë një ndjenjë përgjegjësie”, u shpreh Kryeministri Alexander De Croo.

Advertisement

Sipas Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve Belgjika ka një nga normat më të larta të rasteve pozitive me Covid-19 në Bashkimin Evropian.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy