Rusia do të heqë talebanët nga lista e organizatave terroriste

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Rusia do të heqë talebanët nga lista e organizatave terroriste

Rusia tha të martën se po punonte për të hequr talebanët nga lista e saj e organizatave terroriste pasi kishte çështje të rëndësishme për të diskutuar me udhëheqësit afgan.

“Ky është një vend që është pranë nesh dhe në një mënyrë apo tjetër ne komunikojmë me ta”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

“Ne duhet të zgjidhim çështje të ngutshme, që gjithashtu kërkon dialog, kështu që në këtë aspekt ne komunikojmë me ta si pothuajse të gjithë të tjerët – ata janë autoriteti de fakto në Afganistan”, tha ai.

Peskov nuk dha hollësi mbi “çështjet e ngutshme”, por Rusia pësoi sulmin e saj më vdekjeprurës në 20 vjet muajin e kaluar kur persona të armatosur sulmuan një sallë koncertesh jashtë Moskës, duke vrarë të paktën 144 njerëz.

Advertisement

Militantët e Shtetit Islamik morën përgjegjësinë dhe zyrtarët amerikanë thanë se kishin informacione se dega afgane e rrjetit, Shteti Islamik Khorasan, ishte përgjegjës për sulmet. Rusia ka thënë se po heton gjithashtu përfshirjen e Ukrainës, të cilën Kievi dhe Shtetet e Bashkuara e kanë mohuar fuqishëm.

Talebanët u kthyen në pushtet në Afganistan në vitin 2021 pas tërheqjes së forcave të huaja të udhëhequra nga SHBA, por deri më tani Rusia i ka përfshirë në listën e organizatave që i cilëson si terroriste. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy