Shkatërrohet banda kriminale në Spanjë/ Gjykata lë në burg 8 shqiptarë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Shkatërrohet banda kriminale në Spanjë/ Gjykata lë në burg 8 shqiptarë

Gjykata e Spanjës ka lënë në burg tetë shqiptarë, të cilët akuzohen për trafik droge.

 

Mediat spanjolle raportojnë se tetë të arrestuarit shqiptarë kanë qenë pjesë e një bande kriminale, ndërsa akuzohen se kishin mbjellë 11500 bimë marihuanë në plantacionet e Castellotes dhe Beceites.

 

Advertisement

Policia spanjolle zbuloi lidhjen midis dy plantacioneve nga trafiku i vazhdueshëm i automjeteve që udhëtonin në mënyrë të dyshimtë midis Castellote dhe Beceite. Garda Civile kreu dy aksione, një në çdo lokalitet, duke arritur të arrestojë 7 persona në Castellote dhe një tjetër në Beceite .

 

8 të arrestuarit janë burra të kombësisë shqiptare, të moshës nga 30 deri në 50 vjeç, pa precedentë penalë, të cilët jetonin në të njëjtat plantacione në kushte shumë të mjerueshme.

 

Advertisement

Shqiptarët u ndaluan dy ditë më parë dhe janë pjesë e një bande me 12 anëtarë, me 4 prej tyre që i shpëtuan ndjekjes nga policia dhe vunë në alarm 5 bashki të zonës, pasi autoritetet transmetuan mesazhin se “janë të rrezikshëm”.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy