Stoltenberg: Sulmi ndaj centralit bërthamor tregon pamaturinë e Rusisë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Stoltenberg: Sulmi ndaj centralit bërthamor tregon pamaturinë e Rusisë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka dënuar bombardimet ajrore të Rusisë në termocentralin më të madh bërthamor të Europës, në Zaporizhzhia të Ukrainës.

Para nisjes së takimit me ministrat e Jashtëm të vendeve të NATO-s, Stoltenberg u shpreh se veprimet e Rusisë janë të nxituara.

Dënojmë sulmet ndaj civilëve. Gjatë natës kemi gjithashtu sulmin kundër një centrali bërthamor. Kjo tregon pamaturinë e kësaj lufte dhe rëndësinë e tërheqjes së të gjitha trupave ruse dhe angazhimin për diplomaci”, tha Stoltenberg.

Advertisement

Rusia bombardoi termocentralin Zaporizhzhia në Ukrainë dhe aktualisht raportohet se trupat ruse kanë kontrollin e këtij centrali.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy