Sulmi në Moskë, Reuters: Teherani kishte paralajmëruar Rusinë për mundësinë e një “operacioni terrorist” të madh

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Sulmi në Moskë, Reuters: Teherani kishte paralajmëruar Rusinë për mundësinë e një “operacioni terrorist” të madh

Irani e kishte paralajmëruar Rusinë për mundësinë e një “operacioni të madh terrorist” në tokën e tij përpara sulmit vdekjeprurës të muajit të kaluar në sallën e koncerteve pranë Moskës, thanë tre burime të njohura me këtë çështje për Reuters.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov i mohoi zërat, duke thënë se ai nuk dinte asgjë.

Në sulmin më vdekjeprurës në tokën ruse në 20 vjet, persona të armatosur hapën zjarr me armë automatike mbi të pranoshmit në sallën e koncerteve në qyteti Crocus më 22 mars, duke vrarë 144 njerëz. Sulmi u mor përsipër nga Shteti Islamik.

“Teherani informoi Moskën për mundësinë e një sulmi të madh terrorist brenda Rusisë,. Informacioni doli në pah gjatë marrjes në pyetje të të arrestuarve”, tha një burim.

Advertisement

Ministria e Inteligjencës e Iranit tha në janar se kishte arrestuar 35 persona në lidhje me një shpërthim të dyfishtë me bombë më 3 janar, në qytetin juglindor të Kermanit që vrau afro 100 njerëz.

Më 19 janar, ministria njoftoi se kishte arrestuar një komandant të krahut të Shtetit Islamik në Afganistan, ISIS-Khorasan (ISIS-K).

Shteti Islamik mori përgjegjësinë për shpërthimet në Iran, më vdekjeprurësit që nga Revolucioni Islamik i vitit 1979.

Burimet e inteligjencës amerikane thanë se ISIS-K ishte përgjegjës për sulmet e 3 janarit në Iran dhe sulmin e 22 marsit në Moskë.

Advertisement

ISIS përgatitej për “operacion të madh në Rusi”

Një burim i dytë, i cili gjithashtu foli në kushte anonimiteti për shkak të natyrës së ndjeshme të çështjes, tha se në informacionin që Teherani i dha Moskës për një sulm të afërt nuk kishte detaje për kohën dhe objektivin e saktë.

“(Anëtarët e ISIS-K) morën urdhra për të përgatitur një operacion të madh në Rusi… Një nga terroristët (i kapur në Iran) tha se anëtarët e organizatës kishin udhëtuar tashmë në Rusi,” tha burimi i dytë.

Burimi i tretë, një zyrtar i lartë i sigurisë, tha: “Duke pasur parasysh se Irani ka qenë viktimë e sulmeve terroriste për disa vite, autoritetet iraniane përmbushën detyrimin e tyre për të paralajmëruar Moskën bazuar në informacionin që morën nga këta terroristë të kapur”.

Advertisement

Ministria e Jashtme e Iranit nuk iu përgjigj një kërkese për koment mbi raportin, ndërsa Shtëpia e Bardhë nuk komentoi./vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy