Teksa Italia fillon ‘festën’ kryeministri Conte bën thirrje: Nuk është koha për jetë nate dhe tubime

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Teksa Italia fillon ‘festën’ kryeministri Conte bën thirrje: Nuk është koha për jetë nate dhe tubime

Dielli po shkëlqen dhe ndjehet si verë. Për shumë italianë, kjo do të thotë një gjë – Aperol spritzes në një kafene tarracë me miqtë. Por vetëm disa ditë pasi u hoqën shumë nga kufizimet e bllokimit të koronavirusit, autoritetet po bëjnë thirrje për kujdes.

Nga Palermo në Torino, imazhet e njerëzve që festojnë dhe kanë mbushur baret e restorantet në piaza dhe periferi kanë shkaktuar panik midis drejtuesve rajonalë dhe kryetarëve të bashkive. Ata shqetësohen se turmat e kryesisht të të rinjve që festojnë lirinë e tyre nga karantina mund të sjellin një rritje tjetër të infeksioneve të një sëmundje që tashmë ka vrarë më shumë se 32,000.

Kryeministri Giuseppe Conte, i cili ndoqi një linjë të ashpër në fillimin e krizës duke e vendosur vendin e tij prej 60 milion njerëzve nën mbyllje në fillim të marsit, dukej si një prind i bezdisshëm ditën e enjte ndërsa foli në parlament. “Nuk është koha për festa, jetë nate ose tubime,” tha Conte. “Gjatë kësaj faze, më shumë se kurrë është thelbësore të respektoni distancat e sigurisë dhe të vishni maska, kur është e nevojshme”.

Në prag të rihapjes së restoranteve dhe bareve, kryetari i komunës së Bergamos, një epiqendër e virusit në rajonin verior të Lombardisë, tha se ai kishte parë tashmë “shumë njerëz që nuk ishin aspak të kujdesshëm” gjatë një shëtitje nëpër qytet.

Advertisement

Për të inkurajuar më shumë ambientet e jashtme të lokaleve, sepse virusi mund të përhapet më lehtë në hapësira të mbyllura, Italia ka eliminuar taksën nga kafenetë dhe restorantet për tavolinat në rrugë.(AFP)

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy