Trump u shpall fajtor, mbështetësit e ish-presidentit bëjnë thirrje për trazira

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mbështetësit e Donald Trump, të indinjuar nga dënimi i tij nga një juri e Nju Jorkut për të 34 akuzat kundër tij, vërshuan faqet e internetit afër republikanit me thirrje për trazira dhe hakmarrje të dhunshme.

Pasi Trump u bë presidenti i parë i SHBA-së që u dënua për një krim, mbështetësit e tij u përgjigjën me dhjetëra postime në internet, sipas Reuters, i cili gjurmoi komentet në tre faqe interneti afër ish-presidentit.

Disa kërkuan sulme ndaj jurisë, ekzekutimin e gjyqtarit Juan Merchan, ose bënë thirrje për luftë civile dhe rebelim të armatosur.

Kërcënimet e dhunës dhe gjuhës së urrejtjes janë rritur që kur Trump humbi zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, të cilat ai pretendon se, pa prova, ishin të manipuluara.

Advertisement

Tani që ai ka nisur fushatën e tij të rizgjedhjes, republikani po i quan gjyqtarët dhe prokurorët që trajtojnë çështjet në pritje kundër tij mjete të korruptuara të administratës së Presidentit Joe Biden. Mbështetësit e tij po përgjigjen me një fushatë kërcënimesh dhe frikësimi kundër gjyqtarëve dhe zyrtarëve të gjykatave.

“Ishte një turp, ishte një gjyq i montuar nga një gjykatës i njëanshëm i cili është i korruptuar”, u tha Trump gazetarëve pasi juria shpalli vendimin.

Një juri prej 12 gjyqtarësh të martën e shpalli fajtor republikanin për falsifikimin e dokumenteve për të mbuluar pagesën e një ylli porno për të blerë heshtjen e saj disa ditë përpara zgjedhjeve presidenciale të 2016-ës. /vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy