Zgjidhet Presidenti i ri i Qipros/ Ish-ministri i Jashtëm fiton garën e balotazhit

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Zgjidhet Presidenti i ri i Qipros/ Ish-ministri i Jashtëm fiton garën e balotazhit

Ish-ministri i Jashtëm, Nikos Christodoulides, është zgjedhur presidenti i ri i Qipros në balotazhin e të dielës. Rivali i tij, diplomati veteran Andreas Mavroyiannis, pranoi humbjen.

 

 

Christodoulides, 49 vjeç, bëri fushatë nën moton e një force bashkuese për Qipron e ndarë etnikisht, duke i’u shmangur ndarjeve ideologjike dhe partiake. Mesazhi i tij arriti te depertontre tek një shtresë e gjerë votuesish.

Advertisement

 

 

Andrea Mavroyiannis, i cili kishte shërbyer si ambasador në Kombet e Bashkuara, u pozicionua si personi i ndryshimit, duke sjellë një epokë të re politike pas një dekade sundimi nga presidenti në largim Nicos Anastasiades.

 

Advertisement

 

Duke folur para një turme mbështetësish, 66 vjeçari Mavroyiannis pergëzoi për fitoren presidentin e ri Nikos Christdoulides.

 

 

Advertisement

“Dua të përgëzoj Nikos Christodoulides për fitoren e tij në zgjedhje dhe t’i uroj atij më të mirat në pushtet, “Më vjen keq që nuk arritëm të përmbushnim shpresat dhe pritshmëritë për ndryshime të mëdha progresive që i duhen atdheut tonë “– tha Mavroyiannis.

 

 

Presidenti i ardhshëm përballet me probleme që variojnë nga një bllokim në bisedimet e ribashkimit me qipriotët turq në ishullin e ndarë etnikisht dhe mosmarrëveshjet në mes të inflacionit, deri te pasojat nga skandalet e korrupsionit dhe një rritje e emigrimit te popullise.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy