Atmosferë parazgjedhore në Maqedoni, partitë ende nuk kanë vendosur për datën e zgjedhjeve

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Këto ditë dalëngadalë Maqedonia e Veriut po futet në atmosferë parazgjedhore. Sipas deklaratave të fundit të aktorëve politikë në vend, së shpejti mund të ketë edhe informacion zyrtar nëse në gjysmën e parë të vitit 2024 do të ketë zgjedhje presidenciale dhe parlamentare në të njëjtën kohë apo nëse zgjedhjet do të kenë disa muaj diferencë.

Kryeministri dhe kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski dje tha se partia e tij do të dalë me qëndrimin e saj për kohën dhe modelin e zgjedhjeve.

“Lidhur me zgjedhjet, kohën dhe modelin, qoftë të ndara apo të përbashkëta do të vendosen në një takim të përbashkët ndërmjet të gjitha partive politike që marrin pjesë në këtë cikël zgjedhor. Parti të ndryshme politike kanë pikëpamje të ndryshme lidhur me obligimet ligjore, lidhur me shpenzimet që dalin, por besoj se para nesh kemi mjaft kohë për të dakorduar gjithçka siç është e nevojshme që Maqedonia të vazhdojë rrugën e saj drejt ndërtimit të një niveli të jashtëzakonshëm të shoqërisë demokratike”, tha Kovaçevski.

Ai theksoi se LSDM-ja si parti udhëheqëse në koalicion, do të dalë edhe me qëndrimin e saj dhe ai do të jetë i harmonizuar me të gjithë, dhe, siç tha do të mund të shkojmë në zgjedhje në vitin 2024.

Advertisement

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski e përsëriti qëndrimin e partisë për organizimin e zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale në të njëjtën ditë.

Paralajmëroi se OBRM-PDUKM dhe koalicioni së shpejti do t’i publikojno kandidatët bartës të listave zgjedhore për zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Në BDI mbizotëron mendimi që zgjedhjet parlamentare të mbahen në të njëjtën kohë me zgjedhjet presidenciale. Zëdhënësi i kësaj partie Bujar Osmani, tha se BDI ende nuk ka një qëndrim zyrtar lidhur me këtë çështje, por koordinimi bëhet në baza ditore dhe të gjitha opsionet janë të hapura.

“Në BDI mbizotëron mendimi se për arsye logjistike, financiare dhe administrative, ndoshta duhet të shkojmë bashkë. Megjithatë, ende nuk ka një qëndrim të përcaktuar për shkak se organet e partisë nuk janë mbledhur zyrtarisht. Pres që ato takime të përfundojnë gjatë muajit, por mbizotëron mendimi se për tre muaj, dy cikle zgjedhore, do t’i kushtojnë shumë vendit. Jo vetëm financiarisht, por sistemi po paralizohet”, tha ai.

Advertisement

Për opsionin e formimit të qeverisë së përqendrimit pas zgjedhjeve për të miratuar ndryshimet kushtetuese, Osmani thotë se nuk është diskutuar, por tri marrëveshjet (Korniza, me Bullgarinë dhe Prespën) për BDI-në janë “vijat e kuqe”.

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari mbrëmë e përsëriti qëndrimin se partia e tij është për mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale edhe parlamentare në një termin. Ai paraprakisht tha se vendimi i fundit i kryesisë së partisë është që në zgjedhjet e ardhshme të veprojë e pavarur.

“Për momentin vendimi i fundit i udhëheqësisë së partisë është që në zgjedhje të shkojmë vetë. Megjithatë ky vendim duhet të kalojë edhe në Kuvendin qendror që do të mbahet deri nga fundi i këtij viti, diku në dhjetor. Përfundimisht, Aleanca për Shqiptarët nuk do të shkojë me BDI-në me lista të përbashkëta dhe këtë e përsërita në takimin e fundit me Ahmetin. Përgatitemi për pjesëmarrje të pavarur dhe e mobilizojmë anëtarësinë. Ky është qëndrimi im dhe i kryesisë dhe nëse do të ndryshojë do të bëhet e qartë pas mbledhjes së organit më të lartë të partisë”, tha Taravari.

Atmosferë parazgjedhore në Maqedoni, partitë ende nuk kanë vendosur për datën e zgjedhjeve shkruan Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy