Babai nga Shkupi në gjendje të dehur dyshohet se ka tentuar ta mbyt djalin e tij dhe t’i vërë flakën shtëpisë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prokurori publik nga Prokuroria Themelore Publike Shkup ka lëshuar urdhër për zhvillimin e procedurës hetuese kundër 43 vjeçarit nga Shkupi i cili dyshohet se ka kryer vepër penale “Vrasje në tentativë”, nga neni 123 paragrafi 2 pika 2 lidhur me paragrafin 1 dhe në lidhje me nenin 19 të Kodit Penal.

Njëkohësisht prokurori kompetent ka ndërmarrë veprime nga të cilat ka rezultuar se i dyshuari ka kryer edhe veprën penale “Rrezikimi i sigurisë” nga neni 144 paragrafi 2 në lidhje me paragrafin 1 që i ka paraprirë tentativës së vrasjes.

Sipas raportit të policisë, më 23 korrik, në orët e mbrëmjes, i dyshuari në gjendje të dehur ka mbërritur në shtëpinë e familjes në Radishan të Shkupit, ku bashkë me gruan dhe fëmijët jetonin të ndarë në kate të ndara për shkak të marrëdhënieve të prishura më parë. Në të njëjtën kohë, ai ka nisur të ofendojë gruan dhe vajzën e tij, ka hedhur benzinë ​​në shkallët, gardhin dhe murin e shtëpisë, duke i kërcënuar se do t’i vërë flakën nëse nuk largohen.

Kur djali i tij 18-vjeçar tentoi ta ndalonte nga dhuna në familje, i dyshuari qëllimisht tentoi t’i merrte jetën.

Advertisement

Ai i ka vendosur dy duart në qafë e djalit dhe ka tentuar ta hedhë nga tarraca e katit të dytë në drejtim të oborrit të shtëpisë, në lartësinë 2.5-3 metra.

Sipas njoftimit, bashkëshortja e tij dhe dy dëshmitarë të ngjarjes e ndaluan atë për ta bërë këtë.

Në të njëjtën kohë, duke vlerësuar se ekziston rrezik serioz që i dyshuari të arratiset nëse mbrohet nga liria, se do të tentojë të përfundojë tentativën e krimit dhe të kryejë veprën që ka kërcënuar ta kryejë, si dhe të ndikojë te dëshmitarët dhe i dëmtuari, prokurori publik mbrëmë i ka dorëzuar gjyqtarit të procedurës paraprake në Gjykatën Themelore Penale Shkup propozim për caktimin e masës së paraburgimit.

Babai nga Shkupi në gjendje të dehur dyshohet se ka tentuar ta mbyt djalin e tij dhe t’i vërë flakën shtëpisë shkruan Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy