15 vjet nga tragjedia e Gërdecit; familjarët kujtojnë të afërmit që humbën jetën dhe duan drejtësi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ky 15 mars shenon pesembëdhjete vjet nga shperthimi tragjik i Gerdecit, ku humbën jetën 26 persona dhe u plagosën mbi 300 te tjerë.

 

Në memorialin ku janë gdhendur emrat e atyre që humbën jetën , u mblodhën sërish familjarët dhe të afërmit e viktimave. Mes lotëve, ata vendosën lule në kujtim të tyre

 

Advertisement

Pamja e vendit ka ndryshuar, por jo dhimbja e familjarëve që humbën të dashurit dhe as kërkesa për drejtësi. Pengu më i madh për ta mbetet drejtësia e munguar për kete ngjarje tragjike.

 

“E vetmja gjë që kërkojmë është drejtësi dhe asgjë tjetër.”

 

Advertisement

Shpërthimi tragjik ndodhi në fabrikën e Demontimit te municioneve në fshatin Gërdec.

 

Pas ngjarjes, prokuroria arrestoi disa persona përgjegjës përfshirë edhe zyrtarë, të cilët u dënuan, por që sot janë të lirë.

 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy