30 vjetori i rihapjes së ambasadës së SHBA/ Berisha: Marrëdheniet midis dy vendeve kanë njohur zhvillime historike

Pinterest LinkedIn Tumblr +
30 vjetori i rihapjes së ambasadës së SHBA/ Berisha: Marrëdheniet midis dy vendeve kanë njohur zhvillime historike

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar për 30 vjetorin e rihapjes së ambasadës së SHBA në Tiranë.

Përmes një positmi në rrjetet sociale, Berisha shkruan se më këto 30 vite marrëdheniet midis Shqipërisë dhe SHBA kanë njohur zhvillimet më historike.

“Sot 30 vjetori i rihapjes se ambasades se SHBA ne Tirane!
Miq, pas rivendosjes se marredhenieve diplomatike me dt 15 mars 1991 dhe vizites historike te Sekretarit te Shtetit, James Baker me qershor te vitit 1991, presidenti George H . Bush miku i madh i kombit shqiptar emeroi dhe ambasadorin e pare te SHBA ne Shqiperi, z

William Ryerson mik i çmuar i vendit tone dhe hapjen me daten 1 tetor te vitit 1991 te ambasades se SHBA ne Tirane.
Ne keto 30 vite marredheniet midis Shqiperise dhe SHBA kane njohur zhvillimet me historike. Vendi i madh i lirise nen udheheqjen e presidenteve George H. Bush, Bill Klinton, George Ë. Bush, Barack Obama, Donald Trump dhe Joe Biden i dha Shqiperise, Kosoves dhe kombit shqiptar ndihmen me te jashtezakonshme ne rrugen e tyre te lirise, demokracise, integrimit ne Nato dhe çlirimin dhe Pavaresine e Kosoves.

Advertisement

Kjo eshte nje dite per te shprehur mirenjohjen me te thelle, Presidentit George H. Bush, Sekretarit Baker, diplomateve qe hapen 30 vite me pare ambasaden e SHBA ne Tirane, Bill Rayerson dhe Christopher Hill per aktin e tyre madhor te 30 viteve me pare si dhe te gjithe burreshtetasve te medhenj dhe diplomateve te talentuar te kombit amerikan per kontributet e tyre historike ne marredheniet miqesore midis dy vendeve tona”, shkruan Berisha.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy