Alibeaj jep dorëheqjen pas dështimit në zgjedhjet vendore: Po largohem t’i hap rrugën një drejtimi kolegjial

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Alibeaj jep dorëheqjen pas dështimit në zgjedhjet vendore: Po largohem t’i hap rrugën një drejtimi kolegjial

Kreu i komanduar i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj ka dhënë dorëheqjen nga drejtimi i kësaj force politike.

 

Në daljen e parë zyrtare pas dështimit në zgjedhjet vendore të 14 majit, Alibeaj deklaroi se partia duhet të riorganizohet në mënyrë kapilare.

 

Advertisement

“Zgjedhjet e 14 majit patën problematika të shumta, përdorim të administratës dhe të bandave, deri në mosfunksionim të plotë të pajisjeve elektronike. Por ne duhet të kthejmë sytë nga vetja.

 

Kam vendosur të largohem nga drejtimi i Partisë dhe nga drejtimi i grupit parlamentar në Parlament. Partia duhet të ndahet nga e kaluara berishiste”, u shpreh Alibeaj.

 

Advertisement

Në të njëjtën kohë, ai thekson se kjo forcë poltike duhet të ristrukturohet në bazë të rregullave dhe parimeve të reja.

 

“Në shenjë reflektimi dhe përgjegjshmërie, kam vendosur të largohem nga drejtimi i partisë dhe po ashtu nga pozicioni drejtues në grupin parlamentar.

Partia duhet të riorganizohet në mënyrë kapilare, në bazë të parimeve demokratike, siç e kam theksuar vazhdimisht gjatë fushatës elektorale. Partia duhet të ketë rregulla të reja, parime të reja, për t’u ndarë nga e kaluara berishiste dhe për të ndërtuar një aleancë me potencial për 2025-en.

Advertisement

Ne do të duhet të kuptojmë se si t’u flasim jo vetëm demokratëve, por edhe atyre qytetarëve të zhgënjyer nga politika e 30 viteve, të cilët përbëjnë shumicën e heshtur në vend.

Këtë, megjithatë, nuk mund ta bëjë një njeri i vetëm – qoftë ky edhe drejtuesi.

Unë po largohem për t’i hapur rrugën një drejtimi kolegjial të partisë, në këtë fazë që hedh themelet për të ardhmen.

Ka qenë një vendim i Kryesisë që vendosi që pozicionin drejtues, ta mbaja deri pas zgjedhjeve vendore”, vijon deklarata.

Advertisement

 

Ai theksoi se do të jetë pjesë e PD, por këtë herë do të rikthehet si nënkryetar.

 

“Tashmë që zgjedhjet përfunduan, po largohem nga drejtimi dhe do të vazhdoj të ushtroj detyrën time dhe përgjegjësinë ndaj demokratëve, si nënkryetar dhe pjesë e Kryesisë së Partisë Demokratike.

Advertisement

Këtë vit që e kam drejtuar partinë kemi patur disa arritje për të cilat jam krenar. Ne nuk kemi lejuar që Partia Demokratike të zhbëhet. Ne nuk kemi lejuar që Partia Demokratike të shkojë drejt Lindjes. Ne nuk kemi lejuar që Partia Demokratike të shkojë në rrugën qorre të antiamerikanizmit”, shton ai.

 

Partia Demokratike “preku fundin” në zgjedhjet e së dielës, ku u shpall forcë e katërt në bashkinë më të madhe në vend, ndërsa nuk fitoi në asnjë zonë.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy