“Art me hapsirat publike”/ Margariti prezanton nismën e re të Ministrisë së Kulturës

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Art me hapsirat publike”/ Margariti prezanton nismën e re të Ministrisë së Kulturës

Ministrja e Kulturës Elva Margariti ka prezuantuar nismën e re të qeverisë “Art me hapsirat publike”.

Pas mbledhjes së qeverisë ditën e sotme, Margariti ka njoftuar së është miratuar vendimi për përcaktimin e procedurave për projektet artistike.

Advertisement

Ky vendim është kërkuar nga Ministria e Kulturës pikërisht për t’i hapur rrugën nismës së re “Art me hapsirat publike”, iniciativë kjo e kryeministrit Rama.

“Ky projekt madhor sjell për herë të parë gërshetimin e veprave të artit bashkëkohor por edhe të ndërhyrjeve në infrastrukturë të hapsirave publike dhe urbane. Kjo nismë e re do të sjellë gjenerim të risivë të reja, si të artit edhe të hapsirave publike urbane.”- tha Margariti. 

Ministrja njoftoi se tashmë ka nisur puna më shumë institucione të tjera duke u kthyer kështu në një aktor kyç për ndërveprimin midis institucioneve.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy