“Premtim i mbajtur i qeverisë”, ministri Hasani në konferencë nga Roma: Rruga e Shqipërisë drejt BE-së arsyeja tjetër pse jemi këtu

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Premtim i mbajtur i qeverisë”, ministri Hasani në konferencë nga Roma: Rruga e Shqipërisë drejt BE-së arsyeja tjetër pse jemi këtu

Pas firmosjes së marrëveshjes për sigurimet shoqërore mes Italisë dhe Shqipërisë, ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani i cili ndodhet në Romë ka zhvilluar një bashkëbisedim me mediet shqiptare. Duke e cilësuar marrëveshjen një hap të rëndësishëm në marrëdhëniet dy palëshe, ministri Hasani tha se marrëveshja gjithashtu do të lejojë trajtimin e barabartë të punëtorëve shqiptarë në Itali dhe anasjelltas.

Hasani: Jam shumë i kënaqur të ndaj me ju lajmin e mirë. Sot nënshkruam marrëveshjen për sigurimet shoqërore mes Shqipërisë dhe Italisë. Është një premitm i mbajtur nga qeveria shqiptare dhe kryeministri Rama. Për të arritur këtë kemi pasur mbështetjen e Italisë. Dua të falenderoj komunitetin shqiptar që jeton në Itali për këmbënguljen dhe mbështetjen. Kjo marrëveshje garanton dy gjëra të rëndësishme, përfitimin e sigurimeve shoqërore dhe kontributet e akumuluara në Shqipëri dhe Itali si dhe trajtimin e barabartë për të punësuarit dhe të vetëpuënsuarit si në Shqipëri ashtu dhe në Itali.

Ministri Hasani tha se kjo marrëveshje vjen në një moment të rëndësishmë dhe tregon se dy vendet janë më afër se kurrë. Hasani gjithashtu u pyet edhe për marrëveshjen e Shqipërisë dhe Italisë për emigrantët dhe tha se sapo të zbardhet vendimi i Gjykatës Kushtetuese marrëveshja do të kalojë për ratifikim në Kuvend.

Hasani: Diskutuam për shumë çështje. Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese Shqipëria do të vazhdojë me hapat e vet. Nëse strukturat shqiptare janë gati do t’i përgjigjemi ritmit që do të biem dakord me palën italiane. E gjithë biseda e ditës së sotme u përqendrua në çësshtje të rëndësishme, që kanë të bëjnë jo vetëm me marrëdhëniet dy palëshe. Ballkani Perëndimor dhe çështjet në rajon ishin në fokus të bisedimeve gjithashtu. Edhe integrimi i Shqipërisë drejt BE-së është arsyeja tjetër që ne jemi sot këtu./vizionplus.tv 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy