Rama: PD po bën fantashkencë/ Kryeministri ironizon akuzat për udhëtimet e çarter

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Rama: PD po bën fantashkencë/ Kryeministri ironizon akuzat për udhëtimet e çarter

Kryeministri Rama iu përgjigj sot akuzave të Partisë Demokratike për  një udhëtim me charter qe opozita pretendon se ai ka zhvilluar në Europë për të dhënë një intervistë, duke shpenzuar kështu 120 mijë euro nga paratë e taksapaguesve.

 

Në sqarimin e tij, rama thotë se 120 mijë euro karburant për fluturim privat kalon në fantashkencë.

 

Advertisement

EDI RAMA

KRYEMINISTËR

 

“Sasia më e lartë vjetore e shpenzimeve për udhëtimet e mia zyrtare ka qenë 4.623.089 lek në vitin 2014. Ndërsa shifra 120 mijë euro karburant për fluturim privat, është produkt i të njëjtës aritmetikëfantastiko-shkencore, që nga 1958 ulëset e Pallatit të Kongreseve nxori 5004 delegatë. Po t’i shumëzosh këta delegatë me 30 dhe pastaj të zbresësh 30, dalin fiks 120 mijë euro karburant për 7×7 brava, baraz 42 fluturime.”

Advertisement

 

Rama nënvizoi se shpenzimet për udhëtimet zyrtare janë më të ulëta se ato të paraardhësve të tij.

 

EDI RAMA

Advertisement

KRYEMINISTËR I VENDIT

 

“Mesatarja vjetore e shpenzimeve për udhëtimet e mia zyrtare, të cilat paguhen nga fondi i kryeministrisë, është më e ulët se sa mesatarja vjetore e shpenzimeve tëparaardhësve të mi, për arsyen e thjeshtë se ata udhëtonin nëbusinessclass ndërsa unë kam udhëtuar thuajse tërësisht në ekonomik, me përjashtim te ndonjë rasti tëveçantë – e njëjta gjë edhe për ministrat.

 

Advertisement

Kryeministri sqaroi më tej se udhëtimet me familjen nuk i bën kurrë me shpenzimet e shtetit.

 

 

 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy