Rikthehet normaliteti i udhëtimeve me Italinë, stabilizohet edhe Qafë Thana, problem portet me Italinë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sistemi TIMS është rikthyer, por ai nuk funksionon ende me kapacitet të plotë.

Ministria e Brendshme bëri të ditur se ngërçi me pikat doganore të Greqisë është kaluar.

Advertisement

Nderkohe ne oren 14:00 te kesaj te diele eshte normalizuar situata edhe ne Qafe Thane duke qene se edhe ne kete pike doganore eshte kthyer funksional sistemi TIMS. Tanime te vetmet pika me Maqedonine e Veriut ku punohet me regjistra jane Tushemishti dhe Gorica e Madhe.

Por qytetarët që kalojnë kufirin drejt Maqedonisë së Veriut, po përballen me probleme për shkak të paralizimit të shërbimeve që ofron sistemi.

Advertisement

E njëjta situatë është edhe në portet kryesore të vendit: konkretisht në Durrës dhe Vlorë, regjistrimi i qytetarëve që kalojnë kufirin drejt Italisë është kryer manualisht.

Ndërkohë që sipas Kapitenerisë pritet që në mbrëmje të niset një traget drejt Brindisit .

 

Advertisement

Autoritetet bënë me dije se sistemi është rikthyer në pikën kufitare të Kakavijës e Kapshticës.

Ndërkaq në pikat kufitare me Malin E Zi, në Hanin e Hotit dhe Muriqan, ndonëse problemet e sistemit janë rregulluar qytetarët ankohen për radhë të shtuara.

Advertisement

Po ashtu edhe në Morinë, në kufirin me Kosovën situata është normale.

Pas më shumë se 24 orë nga sulmi kibernetik i Iranit, sistemi TIMS është rikthyer në normalitet në 7 pika kufitare të vendit.  

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy