U vaksinuan shumica e shqiptarëve/ Revista prestigjoze mjekësore nxjerr rezultatet e efektshmërisë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
U vaksinuan shumica e shqiptarëve/ Revista prestigjoze mjekësore nxjerr rezultatet e efektshmërisë

Të dy vaksinat kundër Covid-19 të zhvilluara nga Sinopharm China National Biotec Group parandaluan infeksionet simptomatike përkatësisht me 72.8% dhe 78.1%.

Rezultati është thuajse plotësisht në përputhje me atë që ishte njoftuar më parë nga kompania farmaceutike dhe vetë shteti kinez.

Ky në fakt është rezultati i një studimi të botuar më 26 maj në revistën prestigjioze mjekësore amerikane Journal of the American Medical Association (Jama).

Kjo reviste e njohur ka publikuar në fakt  rezultatet e para te hollësishme të fazës së avancuar të vaksinimit bazuar në 40,832 vullnetarë nga Emiratet e Bashkuara Arabe Bahreini, Egjipti dhe Jordania, vende që ashtu sikurse Shqiperia kanë dia muaj që vaksinojnë qytetaret e tyre me Sinopharm dhe Sinovac.

Advertisement

Mos harrojmë që në vendin tonë shumica e dozave të kryera janë të Sinovac, vaksine e cila nuk është marrë drejtëpërdrejte nga Kina por nëpërmjet Turqisë.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy