Bëni Like Struga.info në Facebook


Vazhdojnë largimet nga PD/ Një tjetër emër dorëzon mandatin e deputetit

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Vazhdojnë largimet nga PD/ Një tjetër emër dorëzon mandatin e deputetit

Fation Veizaj ka dhënë dorëheqjen si deputet i Partisë Demokratike.

 

Ai ka njoftuar se ka e ndërmarrë këtë hap pasi PD-ja sipas tij është e përçarë dhe që prej një viti i gjysmë nuk po ia del dot t’i japë fund kësaj situate.

 

Advertisement

Veizaj doli deputet nga zgjedhjet e 25 prillit 2021 në qarkun e Vlorës.

 

Në pak kohë, Veizaj është emri i tretë që jep dorëheqjen. Kujtojmë se edhe Grida Duma dhe Alfred Rushaj dorëzuan mandatet e tyre, duke u zëvendësuar nga Oriela Nebijaj dhe Petrit Doda.

 

Advertisement

Njoftimi i plotë

 

Të nderuar miq,

 

Advertisement

Kur pata nderin të zgjidhem deputet i Partisë Demokratike në Qarkun e Vlorës, nuk e kisha menduar kurrë përçarjen e demokratëve. Për fat të keq, prej një viti e gjysëm, Partia Demokratike nuk po ia del t’i japë fund përçarjes. As lidershipi dhe as deputetët e saj nuk po i përgjigjen interesit të demokratëve për ta bërë atë një forcë udhëheqëse, të respektueshme dhe fituese.

 

Vala e re e përjashtimeve në Partinë Demokratike ishte e tepert. Mund të jetë një vendim taktik në funksion të numrave në grup, por vendimi ul edhe me tepër besueshmërinë dhe seriozitetin për të ardhmen grupimit vendimarrës.

 

Advertisement

Kanë plot të drejtë demokratet në zemërimin, zhgënjimin, madje edhe sarkazmën e tyre. Të treja këto ndjesi i kam përjetuar gjatë këtyre diteve.

 

Në këtë kohë të trazuar për Partinë Demokratike, jam përpjekur të mos e ushqej përçarjen, të qendroj pranë zgjedhësve, të respektoj bindjet e tyre, por zhvillimet e fundit kanë treguar se ndarja në Partinë Demokratike është e pakthyeshme.

 

Advertisement

Duke refuzuar kategorikisht përjashtimet nga njëra anë, por dhe mënyrën e përdorur nga individë të caktuar në kërkim pushteti personal, pa respektuar dinjitetin e deputetëve të zgjedhur dhe me pasojë thellimin e përçarjes nga ana tjetër, kam vendosur të heq dorë nga mandati i deputetit.

 

Detyrën time si opozitar do të vazhdoj ta kryej me kohë të plotë, duke punuar me kandidatët e opozitës për një rezultat sa më të mirë në zgjedhjet lokale!

 

Advertisement

Falenderime për të gjithë ata që më kanë mbështetur në këtë rrugë të pashkelur më parë!

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy