Nuk është parë që nga koha e Neandertalëve, si mund ta shohim kometën e gjelbër sot?

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Nuk është parë që nga koha e Neandertalëve, si mund ta shohim kometën e gjelbër sot?

Një kometë që nuk është parë që nga koha kur Neandërtalët popullonin Tokën pritet që të bëjë një “udhëtim kthimi” gjatë natës së sotme.

E njohur formalisht si C/2022 E3 (ZTF), kometa e orbitën diellin çdo 50 mijë vite dhe pritet që t’i afrohet planetit tonë në orët e vona të mbrëmjes së sotme.

E3 është zbuluar në mars, por shkencëtarët së fundmi shkrepën foton e parë të detajuar të saj që tregon edhe bishtin në të gjitha ngjyrat e tij.

Kometa është shumë e zbehtë për t’u parë pa një teleskop por mund të shihet me sy të lirë kur të jetë 26 milionë milje larg nesh.

Advertisement

E3 do të jetë kometa e pare që mund të shihet me sy të lirë që nga kalimi i NEOWISE në korrik të 2020.

Por si mund ta shohim kometën e gjelbër sonte?

Kometa do të jetë e dukshme sonte dhe shansi juaj më i mirë për ta parë është duke gjetur një vend shumë të errët, larg zonave me shumë drita. Të hënën, kometa u shfaq midis Big Dipper dhe Polaris, Yllit të Veriut.

Sot do të shfaqet pranë yjësisë Camelopardalis, e kufizuar nga Arusha e Madhe, Arusha e Madhe dhe Arusha e Vogël.

Advertisement

Të kesh një palë dylbi ose një teleskop të vogël do të rrisë shanset për të qenë në gjendje të shohësh kometën.

Nëse njerëzit e dallojnë kometën me sy të lirë, do të jetë e para që kur NEOWISE kaloi pranë Tokës në vitin 2020, megjithëse nuk do të jetë aq spektakolare.

NEOWISE la një bisht të gjatë dhe të mjegullt, ndërsa E3 ka të ngjarë të shfaqet si një brez gri ose njollë në qiellin e natës.


Untitled Design 57 1 1280x720

Advertisement

Nuk është parë që nga koha e Neandërtalëve, “rikthehet” pas 50 mijë vitesh kometa E3

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy