Meta “nuk pushon”, akuza Ramës e “thumba” Bashës: Kauza do vazhdojë deri në shembjen e tiranisë, një popull që fle në demokraci zgjohet në diktaturë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka reaguar sërish për Teatrin Kombëtar. Përmes një shënimi në facebook, Meta thotë se ajo që ndodhi më 17 maj, nuk do amnistohet kurrë, se dhe e gjithë bota demokratike u shokua.

Kreu i Shtetit thotë se Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit nuk humbi, por fitoi një kauzë të madhe, përmes së cilës shumë shqiptarë të përgjumur të çohen e të kërkojnë të drejtën e tyre, kauzë që sipas presidentit Meta, do vazhdojë deri në shembjen e tiranisë dhe rindërtimin e teatrit.

Postimi i plotë i Metës:

Ajo që ndodhi në errësirën e 17 majit nuk do të amnistohet kurrë!

Advertisement

Ndërgjegjja shoqërore dhe kombëtare u lëndua si kurrë më parë.

Maska e tiranisë ra përpara të gjithë shqiptarëve dhe e gjithë bota e vërtetë demokratike u shokua.

Kurrë një ngjarje nga Shqipëria s’do prodhonte një jehonë të tillë dhe negative, që nuk shlyhet më dhe as harrohet derisa mbi rrënojat e 17 Majit të vendoset Drejtësia.

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit nuk humbi, por fitoi një kauzë edhe më të madhe duke i ndihmuar të gjithë shqiptarët e përgjumur për t’u zgjuar e bashkuar para se Tirania t’i shembë secilit shtëpinë e tij si banorëve të Unazës së Re.

Advertisement

Të gjithë shqiptarët e ndershëm u ndjenë të dhunuar pabesisht dhe poshtërsisht pasi Teatri ishte tempulli i tyre i përbashkët.

Të gjithe u ndjenë edhe në faj e borxh për heronjtë dhe heroinat që e mbrojtën atë për dy vjet e gjysmë me sakrifica të patreguara dhe nën presione të gjithanshme.

Tani kauza e tyre është e të gjithëve ne, dhe nuk do të ndalojë deri në shembjen e Tiranisë dhe Rindërtimin e Teatrit. Mirënjohje të përjetshme artistëve të cilët zgjuan qytetarinë.

Një popull që fle në demokraci zgjohet në diktaturë.

Advertisement

A nuk u zgjuam në diktaturë në mes të errësirës në 17 maj?

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy