Mijëra majmunë “pushtojnë” Tajlandën, detyrojnë qytetarët dhe turistët të “ngujohen” në shtëpi

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Mijëra majmunë “pushtojnë” Tajlandën, detyrojnë qytetarët dhe turistët të “ngujohen” në shtëpi

Mijëra majmunë kanë mbushur rrugët në një qytet në Tajlandën qendrore.

Disa dyqane dhe biznese janë detyruar të mbyllen, ndërsa blerësit janë “zhdukur” plotësisht nga Lopburi.

Qyteti tajlandez, dikur një qendër e lulëzuar për turistët, tani është “pushtuar” plotësisht nga rreth 3500 majmunë.

Disa vendas janë detyruar të mbyllen në shtëpitë e tyre, në përpjekje për të mbrojtur veten nga majmunët e tërbuar.

Advertisement

“Ne jetojmë në një kafaz, por majmunët jetojnë jashtë,” i tha AFP lokale Kuljira Taechawattanawanna.

Në fillim vendasit u përpoqën t’i mbanin kafshët larg duke u siguruar atyre ushqime, por ky plan dështoi dhe dukej se vetëm i bënte majmunët më të dhunshëm.

Ata u kishin dhënë majmunëve ëmbëlsira, pije të gazuara dhe ushqime me drithëra, të cilat dihet se i bëjnë majmunët më seksualisht aktivë.

Advertisement

“Ushqimet me sheqer mund të rrisin produktivitetin e majmunëve dhe të stimulojnë majmunët të riprodhohen më shumë”, thotë Suttipong Kamtaptim, nga Departamenti i Parqeve Kombëtare.

Mijëra majmunë “pushtojnë” Tajlandën, detyrojnë qytetarët dhe turistët të “ngujohen” në shtëpi

Majmunët femra tashmë kanë aftësinë për t’u riprodhuar dy herë në vit, dhe frekuenca me të cilën u është dhënë sheqer ka nënkuptuar që këta majmunë kanë pasur një bollëk energjie për ta bërë këtë.

Para pandemisë, majmuni dhe njeriu jetonin në harmoni në qytet, makakët tërhiqnin  turistë në qytet dhe ata turistë blinin banane për të ushqyer kafshët dhe për të pozuar me to.

Advertisement

Por ky ekuilibër u shemb.

“Majmunët janë më të uritur dhe më agresivë se më parë,” i tha Guardian Somsaksri Janhon.

“Ata marrin gjithçka që munden. Krehër, pasqyrë. Nëse e lë ushqimin pa mbikëqyrje, ata e vjedhin edhe ushqimin.”

Advertisement

“Ata po pushtojnë ndërtesat dhe po i detyrojnë vendasit të largohen nga shtëpitë e tyre.”

Tani majmunët mund të gjenden kudo. Ata gjenden në çati, bëjnë trazira në rrugë, madje grabitin makina që kalojnë.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy