Negociatat për armëpushim në Gaza, në Kairo shkon vetëm delegacioni i Egjiptit

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Negociatat për armëpushim në Gaza, në Kairo shkon vetëm delegacioni i Egjiptit

Një raund i ri negociatash mes Izraelit dhe Hamasit për Gazën do të fillojë në Kajro, por vetëm një delegacion izraelit do të shkojë në kryeqytetin egjiptian.

Konkretisht, një zyrtar izraelit i tha Reuters se Izraeli do të dërgojë një delegacion në Kajro nesër, të dielën. Megjithatë, një zyrtar i Hamasit i tha Reuters se organizata palestineze fillimisht do të priste të dëgjonte nga ndërmjetësit e Kajros për rezultatin e bisedimeve të saj me Izraelin.

Palët ndërluftuese i shtuan negociatat, të ndërmjetësuara nga Katari dhe Egjipti, për një pauzë gjashtë-javore në ofensivën ushtarake të Izraelit në këmbim të lirimit të 40 nga 130 pengjet që ende mbahen nga Hamasi në Gaza.

Lëvizja palestineze kërkon të kthejë çdo marrëveshje në fund të luftimeve dhe tërheqjes së forcave izraelite nga Rripi i Gazës. Por Izraeli e ka përjashtuar këtë skenar, duke thënë se përfundimisht do të rifillojë përpjekjet për të çmontuar qeverisjen dhe aftësitë ushtarake të Hamasit. /vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy