Protesta të dhunshme në Angli/ Mijëra njerëz në rrugët e Londrës, përplasen me policinë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mijëra protestues mbushën rrugët e kryqyteti i Anglise, për të kundërshtuar një projekt-ligj të ri të qëverisë që i jep policisë me shume kompetenca për të kufizuar tubimet.

Protesta u përshkallëzua në dhunë pasi autoritetet u përpoqën të shpërndanin turmen, me argumentin se ishte shkelur ligji kundër masave anticovid që nuk lejon grumbullimet.

Demonstruesit u kundërpërgjigjen duke  hedhur sende të forta ndaj policisë.107persona u arrestuan ndërsa 10 police mbetën të lënduar.

Projekt-ligji i ri i policisë do t’i japë forcave të rendit kompetenca të reja për të vendosur kufij kohore si dhe per te percaktuar sjelljen e turmave ne rruge.

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy