Zelensky: Rusia hodhi mbi 3 mijë bomba në Ukrainë gjatë muajit mars

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Zelensky: Rusia hodhi mbi 3 mijë bomba në Ukrainë gjatë muajit mars

Rusia hodhi më shumë se 3,000 bomba ajrore, 600 dronë dhe 400 raketa në Ukrainë vetëm në mars, tha të mërkurën Presidenti Volodymyr Zelensky.

Rusia ka shtuar sulmet ajrore me rreze të gjatë në infrastrukturën energjetike të Ukrainës gjatë dy javëve të fundit.

Rusia ka rritur përdorimin e bombave të drejtuara nga ajri në zonat e vijës së parë gjatë muajve të fundit, të cilat hidhen nga avionët luftarakë brenda territorit të kontrolluar nga Rusia dhe drejtohen drejt objektivave të tyre me shpejtësi të madhe.

Për Moskën, është një mënyrë efektive për të hedhur sasi masive eksplozivësh në fortesat dhe ndërtesat e Ukrainës pranë frontit, një qasje që favorizon fuqinë shpërthyese mbi saktësinë. /vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy