I dënuar me 15 vite burg për vrasje në 1997/ Arrestohet në Itali i shumëkërkuari (EMRI)

Pinterest LinkedIn Tumblr +
I dënuar me 15 vite burg për vrasje në 1997/ Arrestohet në Itali i shumëkërkuari (EMRI)

Një 49-vjeçar shqiptar i shpallur në kërkim ndërkombëtar për vrasje është arrestuar sot në Itali.

 

Bëhet fjalë për shtetasin shtetasi Artur Doku alias Gent Sherifi, i cili në vitin 1197 ka vrarë me armë zjarri shtetasin I. Ç., dhe ka plagosur shtetasin D. Ç. Për pasojë ai është dënuar më parë me 15 vite burg.

 

Advertisement

 

Tiranë/Vijon puna për lokalizimin dhe kapjen e shtetasve të shpallur në kërkim ndërkombëtar.

 

Vihet në pranga, si rezultat i shkëmbimit të informacionit mes Seksionit të Kërkimit të DVP Tiranë, Interpol Tiranës dhe autoriteteve policore italiane, një shtetas i dënuar me 15 vjet burgim.

Advertisement

 

Lokalizohet në Itali, pas shkëmbimit të informacioneve, kapet dhe vihet në pranga një shtetas i dënuar me 15 vjet burgim për veprat penale “Vrasja me paramendim” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”.

 

Në vijim të punës për kapjen e shtetasve në kërkim ndërkombëtar, pas marrjes së informacionit nga Seksioni i Kërkimit i DVP Tiranë në bashkëpunim me Interpol Tirana, për një shtetas shqiptar në kërkim ndërkombëtar, informacionet i janë dërguar autoriteteve policore italiane, me qëllim lokalizimin dhe kapjen e këtij shtetasi.

Advertisement

 

Në bazë të informacioneve të dërguara nga Seksioni i Kërkimit i DVP Tiranë, në bashkëpunim me Interpol Tirana, është lokalizuar dhe arrestuar në Itali, shtetasi Artur Doku alias Gent Sherifi, 49 vjeç.

 

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi Gjykata e Apelit Tiranë e ka dënuar me 15 vjet burgim, për veprat penale “Vrasja me paramendim” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”.

Advertisement

 

Në vitin 1997, 49-vjeçari ka vrarë me armë zjarri shtetasin I. Ç., dhe ka plagosur shtetasin D. Ç.

 

Vijojnë procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi nga Italia drejt vendit tonë.

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy