Përdhunuan 15-vjeçaren/ Reagon Braçe: Krim i përbindshëm, duhet “vrarë” ky normalitet

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zv.kryeministri Erion Braçe ka reaguar ashpër për ngjarjen në Mirditë, ku një 15-vjeçare u përdhunua nga 5 persona.

Ndërsa e cilësoi një krim të përbindshëm, Braçe deklaroi se pesë abuzuesit do të hetohen deri në fund dhe do të gjykohen në burg.

Advertisement

Në postimin e tij, ai foli edhe për ndarjen që sipas tij shoqëria shqiptare bën lidhur me gjininë e fëmijës. Ai tha se ky mendësim duhet të ndryshojë.

Postimi i plotë:

KETA “BURRA” JANE NE BURG!

Advertisement

DO HETOHEN DERI NE FUND

E GJYKOHEN TE KYCUR NE BURG!

Jane nen akuze per nje krim te rende:

PERDHUNIMIN E NJE VAJZE TE MITUR,

Advertisement

VETEM 15 VJEC!

Nuk di sot se si do vendosin gjykatesit,

POR KRIMI ESHTE I PERBIDSHEM!

Shoqeria prej ditesh po i DENON,

Advertisement

jo vetem pjesa femerore e saj,

por shoqeria si e tere.

Deri ketu e gjithe ngjarja duket e jetuar,

e perseritur deri ne NORMALITET!

Advertisement

Mjafton? JO!

DUHET “VRARE” KY NORMALITET:

PERDHUNIM, ARRESTIM, DENIM SHOQEROR, DENIM GJYQESOR, PERSERITJE!

Duhet te ndryshojme me ne fund,

Advertisement

fort madje; si burra se pari, si familje,

si shoqeri, si qeveri, si gjyqesor;

NE QENDRIMIN NDAJ VAJZES, GRUAS, NENES!

E keni vene re se sa hidherohen burrat-gati gjysma e tyre, kur mesojne se do linde vajze, se si shtyjne drejt abordit kur mesojne se po vjen nje vajze,

Advertisement

se si i pengojne te shkojne ne shkolla e arsimohen, se si i quajne kurva sa i shohin qe jane te bukura, te ditura, te pavarura,

te hapura e bashkepunuese, konkuruese e te paarritshme, se si i duan ne pune vec ne zyre e prane si joshje, se si i perdorin thjesht si shoqeruese luksi ne rastin me te mire apo si i trafikojne, shfrytezojne per prostitucion, se si shajne gjithe mllef nga motra e nena, madje se si mesojne dhe “cunat e babes” te shajne mu ashtu,

por kurre nuk shahen nga ata qe jane?!

Ky eshte problemi qe kemi;

Advertisement

E kemi me 50% te shoqerise qe e pranon vajzen, gruan per pune shtepie e sherbime seksuale, e kemi dhe me gjysmen e gjysmes qe vijon ende ta edukoje vajzen, gruan me kulturen e nenshtrimit, pabarazise e shfrytezimit!

Duhet te ndryshojme tani;

LIGJET jane, duhen zbatuar nje per nje dhe pike!

Por duhet me shume e duhet te ndryshojme mendjen e gjithkujt,

Advertisement

aty ne familje si djem e si burra,

por edhe si nena, gra e vajza;

aty ne shkolla qysh ne uljen e pare ne banga si liri, barazi e si beteje per ti ngulitur ne mendje cdo djali e vajze se jane njesoj e quhen me te mire vec prej merites e jo prej gjinise e muskulit;

KUDO ME PAS, CDO DITE, VECANERISHT ATY KU PUSHTETI GJITHFARESH E MBI LIGJIN, SHPIF, SHANTAZHON, BULLIZON, PERDOR, SHFRYTEZON, PERDHUNON NJE VAJZE, NJE GRUA!

Advertisement

ARSIM, PUNESIM, LIRI, BARAZI, PAVARESI, MBROJTJE PER CDO VAJZE!

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy