Studimi i ADN-së: Pirja e duhanit përshpejton plakjen

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Studimi i ADN-së: Pirja e duhanit përshpejton plakjen

Dyshimi ka qenë gjithmonë aty, por tani ka edhe prova kryesore: duhani të bën të plakesh më shpejt.

Deri më tani, disa prova shkencore dhe rezultatet e hulumtimeve si ato për plakjen e lëkurës e kishin evidentuar këtë.

 

Megjithatë, një studim i ri ka treguar se prova e rezultateve të pirjes së duhanit është e shkruar në ADN. Për të qenë të saktë, në kromozome: pirja e duhanit, në fakt, përshpejton shkurtimin e skajeve të tyre, të quajtura telomere, të cilat janë një tregues i aftësisë së qelizës për të rigjeneruar dhe riparuar vetveten, dhe për rrjedhojë të shpejtësisë së plakjes.

Advertisement

 

Studimi, i udhëhequr nga Universiteti Kinez i Hangzhou, u prezantua në Milano në Kongresin Ndërkombëtar të 2023 të Shoqatës Evropiane për Mjekësinë e Frymëmarrjes.

 

 Hulumtimet tregojnë gjithashtu se lënia e duhanit ul ndjeshëm rrezikun e plakjes së parakohshme. 

Advertisement

 

Telomeret, sekuenca të përsëritura të ADN-së që mbrojnë skajet e kromozomeve, janë si mbështjelljet plastike ose metalike në fund të lidhësve të këpucëve, të cilat i pengojnë ato të fërkohen.

 

Sa herë që një qelizë ndahet, telomeret shkurtohen pak. Derisa ato bëhen aq të shkurtra sa qeliza nuk mund të ndahet më me sukses dhe vdes: kjo është pjesë e procesit të plakjes. Gjatësia e telomereve është lidhur me shumë sëmundje, si çrregullimet kardiovaskulare, diabeti dhe humbja e muskujve, por deri më tani pak studime kanë hetuar lidhjen me varësinë nga cigaret.

Advertisement

 Studiuesit e udhëhequr nga Siyu Dai, duke analizuar të dhënat gjenetike të pothuajse 500 mijë njerëzve të mbledhur në bazën e të dhënave të Biobank Britanik, tani kanë zbuluar se pirja e duhanit shkurton ndjeshëm telomeret e kromozomeve që gjenden në qelizat e bardha të gjakut, qeliza që janë pjesë e sistemit imunitar. 

 

Për më tepër, efekti është më i madh sa më i madh të jetë numri i cigareve që pihen zakonisht./Tgcom

 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy