VIDEO/ Muzika klasike shqiptare, duartrokitet në Itali

Pinterest LinkedIn Tumblr +
VIDEO/ Muzika klasike shqiptare, duartrokitet në Itali

Nga Leontina Nikaj

Krijimet e kompozitorit Aulon Naçi janë cilësuar si “frymë e re” më muzikën e kultivuar shqiptare. 7 prej veprave të tij u interpretuan premierë në Itali, ku u mirëpriten nga publiku profesionist.

Sopranoja kosovare njihet për interpretimin e këngëtareve shqiptare në skena të ndryshme të botës, por emocion të veçantë thotë se përjetoi kur këndoi në arbërisht. Veçantia e koncertit “Këngë toke dhe deti” për instrumentistët qëndron tek kimia mes tyre, si edhe dedikimi i veprave enkas për to.

Koncert masetron Ardita Bufaj e gëzon fakti i rikthimit te rrënjët, pasi i njëjti koncert do të luhet edhe në vendlindjen e saj dhe të kompozitorit në Vlorë.

Advertisement

Koncerti këngë jete, toke dhe deti do të mbahet mbrëmjen e së premtes në Kuzum Baba. Kompozitori Aulon Naçi  është vlerësuar me çmim të parë  për veprën orkestrale më të mirë shqiptare në takimin Mbarëkombëtar të orkestrave.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy